Shared Hosting’e Laravel Kurulumu

Shared Hosting’e Laravel Kurulumu

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzda Laravel bir Hosting’e kurucaz. Normal bir kurulum yaptıktan sonra Subdomain kurulumunuda göstereceğim.

Fazla uzatmadan başlayalım.

Not: Kurulumda Laravel 6 sürümü ve Cpanel kullanılmıştır.

Normal Kurulum

 1. İlk olarak şu komutları girelim ve cacheleri sıfırlayalım ve laravel projemizi bir zip içine alalım.
  php artisan cache:clear
  php artisan config:clear
  php artisan view:clear
  php artisan route:clear

 2. Daha sonra dosya yöneticimize girelim. (Cpanel için Cpanel içinden dosya yöneticisine tıklayın)

  Laravel Shared Hosting Kurulumu

 3. Buradan direkt ana dizine oluşturduğumuz zip dosyasını yükleyelim ve zip den çıkartalım.

  Laravel Shared Hosting Kurulumu

 4. Benim çıkardığım klasörün adı ugur-laravel. Bu klasörün içine girelim ve public içindeki herşeyi public_html içine atalım ve public klasörünü silelim. (server.php‘yi silebilirsiniz)

 5. Public_html içine attığımız index.php dosyamızı açalım ve aşağıdaki gibi değişlikleri uygulayalım.

  Bundan:
  require __DIR__.'/../vendor/autoload.php';
  require __DIR__.'/../bootstrap/app.php';

  Buna:
  require __DIR__.'/../ugur-laravel/vendor/autoload.php';
  require __DIR__.'/../ugur-laravel/bootstrap/app.php';

 6. .Env dosyamızın içindeki bilgileri güncelleyelim ve Phpmyadmin’e girerek veritabanı oluşturup gerekli tabloları oluşturalım veya içe aktar ile içe aktaralım vee bu kadar :).

  Laravel Shared Hosting Kurulumu

Kurulumu da neyi neden yaptığımızı kısaca açıklayayım.

İlk adımdaki kodları girerek önbelleği temizledik. Eğer bir temizleme işlemi yapmasaydık büyük olasılıkla hata alacaktık veya bir şeyler eksik olacaktı.Daha sonra zip içine aldık çünkü projemizdeki vendor ve node_modules klasörlerinde çok fazlda dosya var (Light halinde 30k küsür) bu yüzden sıkıştırdık ve attık sunucumuza.

Gelelim beşinci adıma. Projemizi sunucumuzun kök dizinine ekliyoruz çünkü güvenlik için bunu yapmamız gerekiyor (Farklı kurulum yöntemleri de var fakat en kolay kurulum bu gibi duruyor). Eğer zip dosyamızın içindeki bütün dosyaları public_html içine atsaydık ve public içindekileri bir üst klasöre yani public_html'e çıkartıp index.php’yi de güncelleseydik projemiz yine çalışırdı fakat hiç ama hiç güvenli değil bu durum fakat hala bazı konularda görüyorum bu tarz kurulum yapanları.

Subdomain Kurulum:

Yukarıdaki ilk adımı buraya uygulayın ve daha sonra bir subdomain oluşturalım. Cpanel’e gidelim ve resimdeki belirtilen yere tıklayalım.

Laravel Shared Hosting Subdomain Kurulumu
Laravel Shared Hosting Subdomain Kurulumu

Eklemek istediğimiz adı giriyoruz ve bizim için otomatik olarak kök dizini oluşturuyor fakat sonuna public_html ekleyelim.

Laravel Shared Hosting Subdomain Kurulumu
Subdomain oluşturma

Subdomaini ekledikten sonra bazen PHP sürümü 5 olarak gelebilir bunu Cpanelin anasayfasındaki MultiPHP Yöneticisine girerek değiştirebilirsiniz.

Cpanel PHP Sürümü
Cpanel PHP Sürümü

Daha sonra Cpnalden dosya yöneticimizi açalım ve test.siteniz.com klasörüne girelim.

Laravel Shared Hosting Subdomain Kurulumu
Laravel Shared Hosting Subdomain Kurulumu

test.siteniz.com a tıkladıktan sonra yükleye girelim ve zip dosyamızı yükledikten sonra çıkartalım. Şimdi oluşan klasörün içindeki laravel dosyamızı bir üst dizine taşıyalım (test.siteniz.com klasörüne).Boş kalan klasörü ve server.php’yi silebiliriz.

Laravel Shared Hosting Subdomain Kurulumu
Laravel Shared Hosting Subdomain Kurulumu

Şimdi public içindeki .htaccess dosyamızı ana dizine atalım ve geri kalan dosyaları ise public_html içine attıktan sonra public klasörünü silelim.

Index.php dosyasının içindeki kodları şu şekilde ayarlayalım (Laravel’in public klasörümüzü görmesi için $app->bind() ile yolunu belirtiyoruz varsayılan olarak public‘dir):

Laravel Shared Hosting Subdomain Kurulumu
Laravel Shared Hosting Subdomain Kurulumu

Son olarak .env dosyamızın içindeki bilgileri güncelleyelim ve Phpmyadmin’e girerek veritabanı oluşturup gerekli tabloları oluşturalım veya içe aktar ile içe aktaralım vee bu kadar 🙂

Eğer Subdomain oluşturduktan sonra PHP sürümüne bakmazsak büyük ihtimal 500 hatası alırız. Bu durumda PHP sürümünü yükseltmemiz gerekir (7.3) .

Önemli: .Env Güvenlik Sorunu

Yukarıdaki kurulumlardan birini yaptıktan sonra güvenlik bakımından .env dosyanızın chmod ayarını 400 veya 440 olarak ayarlamalısınız. Bazı durumlarda site.com/.env ile .env dosyanız görüntülenebilir.

Anlamadığınız veya yapamadığınız bir yer var ise yorum yazabilirsiniz. Başka bir anlatımda görüşmek dileğiyle hoşçakalın 🙂

Bir Cevap Yazın